Музыка теориясы музыкамен айналысатындардың бәріне белгілі болуы керек. Олар кім болса да, домбырашылар ма, пианисттер  ме немесе вокалистер ме! Аспапта ойнайтын, ән салатын, ән шығаратындардың бәрі негізгі базаны білуі керек.

Музыка кафедрасында теориялық пәндер курсы сольфеджио, әлемдік музыка әдебиеті және қазақ музыка әдебиетінен тұрады. Сольфеджио сабағы дайындық сыныбынан  бастап өткізіледі. Музыкалық әдебиеттегі сабақ домбырашылар үшін 2-сыныптан, пианиношылар үшін 4-сыныптан басталады.

Үй тапсырмасының фрагменттерін сольфеджиоға көрсету:

- есту қабілеттерін талдау;

- аккордтар тізбегі,

- дауысты сандарды меңгерту;

Музыкалық әдебиеттер бойынша:

- жаңа материалды зерттеу

- музыка тыңдау

- «Қазақтың халық аспаптары» жаңа тақырыбына сауалнама жүргізу.

Оқушылар  қашықтықтан оқуды ұнатады, үй тапсырмаларын уақытылы орындайды, әлем және қазақтың музыкалық мәдениетінің шедеврлерімен танысып, қызығушылықпен тыңдайды: кафедраның теоретик  оқытушылары: Литвинова Е.А., Скударнова Л.Л., Ахатаева А.Р.